osoul
03 بهمن 1401 - 12:49

ُسفر هیأتی از کُردهای سوریه به دمشق

هیأتی از کُردهای سوریه با سفر به دمشق با مقامات دولت مرکزی سوریه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،  منابع خبری کُرد، از سفر «بدران ژیا کرد» مسئول روابط خارجی نهاد موسوم به «اداره خودمختاری شمال و شرق سوریه» (روژآوا) و هیأت همراه او به دمشق در روزهای گذشته خبر دادند.

به نوشته وبگاه شبکه روداو، این هیأت با چند تن از مقامات دولتی سوریه که نامی از آن‌ها برده نشده، دیدار کرده و طرفین در خصوص آخرین تحولات مناطق کردنشین، حضور نیروهای ترکیه، لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه و دیگر مسائل دو جانبه گفت‌و‌گو و رایزنی کرده‌اند.

این سفر سه روز به طول انجامیده و دو طرف در خصوص توافق کاهش تنش ۲۰۱۹، حضور ارتش سوریه در مرز با ترکیه مذاکره کرده‌اند و برخی از منابع روژآوا می‌گویند که تفاهمات اولیه بر روی اصول اصلی همچون تمامیت ارضی و پرچم ملی حاصل شده است.

به گفته این منابع کُرد، فضای حاکم بر دیدار مثبت بود. این منابع می‌گویند که دولت سوریه تصمیم جدی گرفته است تا قبل از خروج نظامیان ترکیه از سوریه، روابط خود را با این کشور بهبود نبخشد.

 همچنین دو طرف بر ضرورت ادامه گفت‌و‌گوها و یافتن نقاط اشتراک برای استفاده در مذاکرات آتی تأکید کردند. این دیدار از سوی مقامات رسمی دمشق و کُرد هنوز تأیید نشده است.

پیش از این نیز هر زمان که ترکیه دست به عملیات یا اقدامی در سوریه می‌زد، کردها شتابان به دمشق رفته و برای جلب حمایت دولت مرکزی تلاش می‌کردند، اکنون نیز با اخباری که از بهبود روابط ترکیه و سوریه به گوش می‌رسد، می‌توان گفت که بزرگترین بازنده این عرصه همزمان با گروهک‌های معارض، کردهای سوریه خواهند بود و آن‌ها سعی دارند کمترین آسیب را از این تحولات ببینند.

تلاش کردها برای بازسازی روابط خود با دولت دمشق در حالی است آمریکا که اصلی‌ترین هم پیمان کردهای سوریه است، در هر بار حمله نظامی ترکیه، کردها را تنها گذاشته و اقدامی برای حمایت از آن‌ها انجام نداده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 992593